physics 1400x635 - آزمایشگاه فیزیک الکتریسیته– خازن‌ها

آزمایشگاه فیزیک الکتریسیته– خازن‌ها


خازن یا انباره وسیله‌ای الکتریکی است که می‌تواند بار الکتریکی و بنابراین انرژی الکتریکی را در خود ذخیره کند. انواع مختلفی از خازن‌ها وجود دارد اما همه آن‌ها شامل حداقل دو هادی هستند که توسط یک عایق، از یکدیگر جدا شده‌اند. نام این هادی‌ها صفحات خازن است. صفحات خازن می‌توانند از جنس فلز یا الکترولیت باشند. عایق دی الکتریک نیز لایه‌ای عایق است که بین صفحات خازن قرار می‌گیرد و ظرفیت خازن را افزایش می‌دهد، و جنس آن می‌تواند از شیشه، آب، سرامیک، پلاستیک، میکا، کاغذ و … باشد.

خازن‌ها کاربردهای وسیعی دارند. آن‌ها به همراه مقاومت‌ها، در مدارات تایمینگ استفاده می‌شوند. همچنین از خازن‌ها برای صاف کردن سطح تغییرات ولتاژمستقیم استفاده می‌شود. از خازن‌ها در مدارات به‌عنوان فیلتر هم استفاده می‌شود. زیرا خازن‌ها به راحتی سیگنالهای متناوب را عبور می‌دهند ولی مانع عبور سیگنالهای مستقیم می‌شوند.

خازن را با حرف C که ابتدای کلمه capacitor است نمایش می‌دهند.

با توجه به اینکه بار الکتریکی در خازن ذخیره می‌شود، برای ایجاد میدان‌های الکتریکی یکنواخت می‌توان از خازن استفاده کرد. خازنها می‌توانند میدانهای الکتریکی را در حجم‌های کوچک نگه دارند؛ به علاوه می‌توان از آن‌ها برای ذخیره کردن انرژی استفاده کرد.

این دوره برای معلمین و دانش آموزان مقطع دوم متوسطه طراحی شده است. آزمایشاتی که در این بخش خدمت شما عزیزان تقدیم شده معمولا در کلاس قابل انجام نیست و به همین دلیل می تواند اثربخشی مناسبی برای دانش آموزان و معملین در حوزه درک مفاهیم موضوع داشته باشد.

مشاهده این دوره را به تمام دانش آموزان مقطع دوم متوسطه و نیز معلمین فیزیک و معلمین آزمایشگاه فیزیک توصیه می نماییم.

در پایان و پس از گذراندن این دوره شما قادر خواهید بود تا درک درستی از الکتریسیته ساکن، و مفاهیمی مانند بار الکتریکی بدست آورده، با روشهای ایجاد الکتریسیته ساکن آشنا شده، از ساختمان یک خازن اطلاعات بسیار مفیدی بدست آورده و حتی قادر خواهید بود تا خازنهای ساده ای را بسازید.

در این دوره به شما نشان داده خواهد شد که کار با خازنها با چه خطراتی مواجه می باشد.

در پایان این دوره گواهینامه مشارکت صادر نخواهد شد.

نمایش فیلم های این دوره فقط به ترتیب شماره قابل مشاهده می باشد.

دوره های مرتبط


جریان الکتریکی و مدارهای جریان مستقیم