124658 - نوروز ۱۴۰۰ فرصت مناسب خلاصه نویسی

نوروز ۱۴۰۰ فرصت مناسب خلاصه نویسی

  • پرسش داوطلب :

من تازه فهمیدم چقدر ضرر کردم خلاصه نویسی نکردم. هنوز فرصت هست؟!

  •  پاسخ مشاور:

داوطلبان و دانش‌آموزان عزیز شما می‌توانید در دوره نوروز خلاصه نویسی‌های خود را انجام دهید، همچنین درصورتیکه نتوانستید تمام خلاصه‌ها را کامل کنید، دوران رفع اشکال (اردیبهشت) بهترین زمان برای انجام این کار است.

مباحث به سه دسته دروس تمرینی، دروس خواندنی و دروس حفظی، تقسیم بندی می‌شوند که متناسب با هر درس نوع خلاصه نویسی و رسم الگوهای یادآوری متفاوت است.

مباحث تمرینی : مباحثی که برای یادگیری نیاز به حل تمرین و تست دارند. دروسی مانند ریاضی، فیزیک، مسائل اقتصاد، عربی اختصاصی، مسائل زیست شناسی، زبان فارسی و… از این دست هستند.
خلاصه نویسی این دروس به صورت رسم الگوهای یادآوری می‌باشد به این صورت که ابتدا عنوان نوشته شده، سپس نکات اصلی و در نهایت نکات فرعی نوشته شوند.

مباحث خواندنی: مباحثی که برای یادگیری و حفظ کردن نیاز به استدلال دارید. مانند دین و زندگی، زیست شناسی، تعاریف فیزیک، شیمی، روان شناسی، فلسفه و … مثال‌هایی از این دروس هستند.
خلاصه نویسی این دروس به صورت حاشیه نویسی می‌باشد، به این صورت که دور کلمات مهم خط بکشید و موارد مهم را در حاشیه کتاب خود دسته‌بندی نمایید. همچنین از طرح سوال در حین مطالعه استفاده نموده و سوال خود را در حاشیه کتاب بنویسید. در این صورت ذهن شما کنجکاو خواهد شد و مطالب را با عمق بیشتری می‌آموزید.

مباحث حفظی: مباحثی که باید با تکرار مداوم آن‌ها را حفظ کرد و نیاز به استدلال خاصی ندارند. مانند لغات ادبیات، لغات زبان، لغات عربی، تاریخ ادبیات، و … شیوه خلاصه نویسی این دروس به صورت فیش نویسی می‌باشد. فیش برگه کوچکی است که یک سمت آن لغت و در سمت دیگر آن مترادف یا توضیح لغت مورد نظر خود را نوشته و سعی کنید آن‌ها را هر شب سی دقیقه مرور کنید.

در مورد فرمول‌های ریاضی، فیزیک، اقتصاد و …. که نیازمند استدلال هستند نیز می توانید از این روش استفاده نمایید.

بنابراین خلاصه نویسی‌های خود را ادامه دهید زیرا هنوز فرصت لازم برای تکمیل آن ها وجود دارد. همچنین مباحث را برحسب ویژگی‌های آن‌ها و روش‌هایی که به شما آموزش داده شده است، خلاصه نویسی کرده و در بازه‌های مرور خود قرار دهید تا اطلاعات وارد حافظه بلند مدت شما شوند و در آزمون سراسری با تسلط به سوالات پاسخ دهید.

  • نکته مهم

در برنامه مطالعاتی نوروز ۱۴۰۰
یکی از جلسات مطالعاتی روزانه به منطور تنظیم و تکمیل خلاصه نویسی دروس در نظر گرفته شده است تا داوطلبان بتوانند بعد از طی این اردوی ۳۵ روز برای همه در پس خلاصه نویسی داشته باشند تا در سه برنامه مطالعاتی آینده تا کنکور از انها استفاده نمایند.

 

مدرس: استاد اردستانی

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *