124623 - منابع سؤالات آزمون سراسری يا نقشه راه

منابع سؤالات آزمون سراسری یا نقشه راه

­هر ساله سازمان سنجش آموزش کشور، در اوایل سال تحصیلی، فهرست منابع سؤالات آزمون سراسری سال بعد را اعلام می‌کند که، علاوه بر قرار گرفتن روی سایت این سازمان، به طور متناوب تا پایان اسفند ماه در هفته نامه پیک سنجش نیز درج می‌شود.

در چندین شماره از هفته نامه در ماه‌های اخیر، مصوبات بیست و چهارمین جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو درباره آزمون سراسری سال ۱۴۰۰ و همچنین منابع سؤالات آزمون یاد شده (که صرفاً بر اساس نظام ۳-۳-۶ خواهد بود) درج گردیده است و در ادامه این اطلاع‌رسانی، فهرست حذفیات احتمالی منابع سؤالات آزمون سراسری، در فرصت مقتضی، برای آگاهی داوطلبان از کمّ و کیف منابعی که در آزمون سراسری آتی از آنها پرسش طرح می‌شود، نیز ارایه می‌گردد.

فهرست منابع سؤالات آزمون سراسری و همین طور فهرست حذفیات منابع سؤالات که بعداً اعلام خواهد شد، در بردارنده ویژگی‌هایی است که در سطور زیر به اختصار بدان‌ها اشاره می‌شود:

 

  1. در فهرست منابع سؤالات آزمون سراسری، چارچوب محتوا و کتاب‌هایی که در گروه‌های پنجگانه آزمایشی در کنکور از آنها پرسش طرح می‌شود، جزء به جزء و به طور دقیق مشخص می شود؛ یعنی کتاب‌هایی که قرار است در آزمون سراسری هر گروه آزمایشی از آنها سؤال طرح شود در دو زیرشاخه دروس عمومی و تخصصی، معیّن و مشخص می‌شود.
  2. تعداد دروس امتحانی (عمومی و تخصصی) در هر گروه آزمایشی بیان می‌شود.
  3. نام هر کتاب و نظام آموزشی، که کتاب در آن نظام آموزشی تدریس می‌شود، به طور دقیق عنوان می‌شود.
  4. کد کتاب‌ها (برای پیشگیری از اشتباه) همراه با عنوان آنها درج می‌شود.
  5. پایه تدریس هر کتاب (دهم، یازدهم و دوازدهم) مشخص می‌شود.
  6. سال چاپ هر کتاب (که با توجه به تغییرات احتمالی هر کتاب در چاپ‌های بعدی به منظور مطالعه برای کنکور، مهم است) آورده می‌شود.
  7. توضیحات و ملاحظاتی که راجع به هر کتاب برای آگاهی داوطلبان مهم به نظر می‌رسد نیز ارایه می‌شود؛ به طور مثال، در این ستون (در بخش دروس عمومی) مشخص می‌شود که آیا کتاب نام برده شده، مخصوص یک گروه آزمایشی است یا تمام گروه‌های آزمایشی، و یا اینکه تمام گروه‌های آزمایشی به غیر از یک گروه آزمایشی خاص باید آن کتاب را به منظور آمادگی برای کنکور مطالعه نمایند.

23454321234543212345 623x400 - منابع سؤالات آزمون سراسری يا نقشه راه

  • نکته مهم‌تری که در اینجا باید ذهن داوطلبان گرامی آزمون‌های سراسری را به آن معطوف کرد این است که منابع یاد شده و به همراه آن، حذفیات منابع سؤالات آزمون سراسری، علاوه بر مشخص کردن چارچوب منابع آزمون سراسری هر سال، حاوی پیام خاصی برای داوطلبان نیز هست، و آن پیام این است که منابع اعلام شده برای طرح سؤالات آزمون سراسری از سوی سازمان سنجش، به مثابه یک برای داوطلبان گروههای آزمایشی مختلف است؛ پیامی که اگر به طور دقیق به مفاد آن « نقشه راه » توجه شود، افزون بر نمایاندن صحیح مسیر موفقیت در کنکور به داوطلبان، میتواند از واریز مبالغ و صرف هزینههای هنگفت به حساب مؤسسات ریز و درشت کنکور، که بعضاً نیز دارای استانداردهای علمی کافی به منظور هدایت تحصیلی داوطلبان نیستند، جلوگیری کند؛ مؤسساتی که معلوم نیست تا چه حد در راه موفقیت درآزمون سراسری، برای داوطلبان کنکور راهگشا و چاره ساز خواهند بود.
  • نکته و توصیه پایانی ما به تمام داوطلبان گرامی آزمون سراسری سال آینده این است که عنایت داشته باشند سؤالات آزمون سراسری، عیناً از منابع و محتوایی طرح می‌شود که سازمان سنجش در قالب فهرست منابع سؤالات این آزمون برای شما تدارک دیده است، و اگر به صورت دقیق، منابع مربوط به گروه یا گروه‌های آزمایشی موردنظرتان را مطالعه کنید، بی گمان، شاهد موفقیت خود در آزمون سراسری خواهید بود؛ بدون آنکه هزینه خاصی را متحمل شوید یا از منابع غیر مرتبط با منابع معرفی شده، که معمولاً نتیجه‌ای هم برای شما در بر نخواهد داشت، استفاده کنید.

2345432123454321 617x400 - منابع سؤالات آزمون سراسری يا نقشه راه

  • نکته پایانی در این زمینه آن که، این منابع مربوط به سه گروه آزمایشی پر متقاضی، یعنی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی است و برای گروه آزمایشی هنر، منابع امتحانی در موقع مقتضی از سوی سازمان سنجش اعلام خواهد شد؛ ضمن آنکه برای گروه آزمایشی زبانهای خارجی نیز (مثل سالهای گذشته) منابع خاصی برای آمادگی داوطلبان از سوی این سازمان معرفی نخواهد شد.

23454321234 592x400 - منابع سؤالات آزمون سراسری يا نقشه راه

موفق باشید.

منابع سؤالات آزمون سراسری یا نقشه راه

منبع: پیک سنجش ۱۲۰۹

تاریخ: ۲۲ دی‌ماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *