242 1400x740 - ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر است

ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر است

کیانوش جهانپور: راه‌های پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ در همه دنیا چیزی به جز شست و شوی مداوم دست با آب و صابون، پرهیز از حضور در اجتماعات غیر ضروری، فاصله‌گذاری فیزیکی دقیق و مهمترین آنها استفاده همگانی از ماسک به خصوص در هنگام حضور در اماکن عمومی نیست.

وی با اشاره به تاثیر واکسن در پیشگیری از بیماری ها گفت: هنوز واکسن بیماری کووید ۱۹ تولید نشده اما حتی اگر هم تولید شود مانند واکسن آنفلوانزا اثربخشی آن نسبی است. در دنیا هر سال عده زیادی واکسن آنفلوانزا را تزریق می کنند که ممکن است ۴۰ تا حداکثر ۵۰ درصد مصونیت نسبی موقت برای افراد ایجاد کند.

جهانپور ادامه داد: تلاش‌هایی که در بسیاری از نقاط دنیا از جمله ایران برای ساخت واکسن کووید۱۹ در حال انجام است در خوشبینانه ترین حالت اگر باید دستاوردی داشته باشد، می تواند حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد در پیشگیری از این بیماری موثر باشد اما با استفاده از ماسک در سطح جامعه و رعایت اصول بهداشتی مثل رعایت فاصله‌گذاری و شست و شوی مداوم دست‌ها می‌توانیم بالای ۸۰ درصد و حتی تا ۹۰ و ۹۵ درصد از خود و اطرافیانمان در برابر بیماری کووید ۱۹ مراقبت کنیم.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: گر چه هنوز واکسن کرونا را نداریم اما امروز یک وسیله پیشگیری کننده شبیه واکسن با ضریب تاثیر ۸۰ تا ۹۰ درصد در مقابل این بیماری در دسترس همگان است، واکسن کرونا لزوما تزریقی نیست و همین ماسکی که همه می توانیم استفاده کنیم و استفاده از آن را ادامه خواهیم داد و مراقبت می کنیم که دیگران هم استفاده کنند، بطور قطع از هر واکسنی که در آینده ساخته شود و در دسترس قرار بگیرد، برای پیشگیری از بیماری کووید ۱۹موثرتر است.

unnamed 2 - ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر است

ماسک های خانگی از ابتلا به کرونا پیشگیری می‌کند

جهانپور گفت: برای استفاده از ماسک بارها به مردم اعلام کرده ایم که این ماسک ها صرفا ماسک های صنعتی و ماسک های استاندارد و پزشکی موجود در بازار نیست، در همه جای دنیا و در ماههای اخیر استفاده از ماسک های پارچه ای که افراد در خانه خودشان تهیه کرده اند، معمول است و نتایج مشاهدات علمی هم حاکی از آن است که به شدت در پیشگیری از ابتلا به بیماری کووید۱۹ موثر است و به اقتصاد خانواده ها هم فشاری وارد نمی کند.

وی ادامه داد: قطعا استفاده مکرر از ماسک های پزشکی، برای همه خانواده‌ها مقدور نیست اما جای هیچ نگرانی هم نیست، هر خانواده و هر فردی با تهیه ماسک‌های پارچه ای به خصوص ماسک سه لایه از پارچه‌های معمولی به خصوص کتان فشرده یا لایه ابریشم، در منزل یا حتی با استفاده از ساک‌ها و کیف‌های تبلیغاتی که از پارچه های بدون بافت هستند، می توانند ماسک مورد نیاز خود را به عنوان یک پوشش مطلوب، در مقابل بینی و دهان استفاده کنند و بدون هر گونه نگرانی بدانند که این ماسک در پیشگیری از بیماری کووید ۱۹ برای آنها موثر خواهد بود.

مشاور وزیر بهداشت گفت: ماسک‌های پارچه ای اتفاقا قابل شست وشو و استفاده مکرر هستند و افراد می‌توانند ماسک شخصی خود را برای روزها و بارها و بارها بعد از شست وشو و خشک شدن مجدد در روزهای بعد استفاده کنند.

thumbs b c 7ee5163d25072129749709c823399945 711x400 - ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر است

انتقال هوایی کرونا در اماکن سربسته

جهانپور درباره انتقال ویروس کرونا از طریق هوا نیز گفت: مطابق آخرین یافته های علمی درباره ویروس کرونا و بیماری کووید ۱۹، راههای انتقال بر اثر تماس با اشیا، ارتباط نزدیک، بوسیدن، در آغوش گرفتن، دست دادن یا تماس چشم ها با دست آلوده بود و انتقال قطرات تنفسی از طریق عطسه و سرفه است. علاوه بر قطرات تنفسی، آنچه اضافه شده احتمال انتقال از مسیر هوا به خصوص در مکان های شلوغ که افراد مبتلا هستند به خصوص مکان‌های سربسته است که امروزه به نوعی از طرف سازمان بهداشت جهانی به رسمیت شناخته شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به دانش کنونی بشر، بهداشت تنفس، استفاده از ماسک، شست و شوی مکرر دست ها، ضدعفونی کردن سطوح و اشیایی که مورد تماس هستند، راه‌های پیشگیری اصلی و موثر در مقابل این بیماری خواهد بود.

فاصله دو متری ایمن است.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: در کنار استفاده از ماسک و شست وشوی دستها، رعایت فاصله فیزیکی نیز از اصول مهم پیشگیری از کروناست. بخشی از فاصله گذاری اجتماعی یا فاصله گذاری فیزیکی به نوع رفتارها و تصمیم خود افراد و تصمیماتی که ارگانهای مختلف در مدیریت شهری و کشوری، دارند، بستگی دارد. به هر حال توصیه اکید این است که افراد از حضور در تجمات و اجتماعات غیر ضروری خودداری کنند و هر جایی که به ضرورت در فضای باز یا عمومی حضور پیدا می کنند، فاصله حداقل حدود دومتری را البته با استفاده ماسک رعایت کنند.

وی گفت: حضور در اماکن و تجعات غیر ضروری هم که تکلیفش مشخص است و اساسا توصیه نمی شود اما جاهایی که افراد لاجرم برای تهیه معاش، حضور در محل کار و برای تردد به محل کار ناچار به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی هستند که موارد عدم رعایت فاصله گذاری را بیشتر در این وسایل شاهد هستیم، اگر افرادی ناچار به حضور در این مکانها هستند، حتما از ماسک استفاده کنند و حتی المقدور بهداشت تنفس و فاصله گذاری را با افراد دیگر در این مکانها لحاظ کنند.

پویش من ماسک می زنم، ترافیک بیمارستانها را کم می‌کند.

جهانپور گفت: بعد از توفیق نسبی در مدیریت بیمای کووید۱۹ در فصل اول و سه ماهه اول امسال که به مدد الهی و مشارکت اجتماعی مطلوب مردم در کاهش ترددها و مراودت و همزمان با در خانه ماندن حاصل شد، شاهد شکاف یک ماهه در رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی و عادی پنداری بودیم که البته متاسفانه تبعات آن را در افزایش مجدد موارد ابتلا به بیماری کووید ۱۹ مشاهده کردیم.

وی افزود: از هفتم تیر ماه، پویش ملی «من ماسک می زنم» در وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با همکاری رسانه های گروهی و مردم خوب ایران شکل گرفت و با تاکید مقام معظم رهبری و به دنبال آن تایید رئیس جمهوری، این پویش به نسبه موفق در کشور به نوعی توصیه و گسترش پیدا کرده است. امیدواریم این پویش موجب یک تغییر رفتار اجتماعی شود و این تغییر رفتار در استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری اجتماعی برای همه هفته ها و ماههای آینده هم استمرار پیدا کند.

رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: در این مسیر و با افزایش استفاده همگانی و درست از ماسک، با کاهش موارد ابتلای جدید و موارد فوت کرونا، بطور قطع کاهش بار مراجعه به بیمارستانها و ترافیک بیمارستانها را شاهد خواهیم بود موضوعی که اگر ادامه پیدا کند موجب خستگی و فرسودگی شغلی کارکنان بیمارستانها، کادر درمان و همکاران پزشک و پرستار و مدافعان سلامت می شود.

پویش ملی همدلی با مدافعان سلامت

جهانپور افزود: با گرامیداشت و پاسداشت خدمات مدافعان سلامت که در همه ماههای اخیر در خط مقدم دفاع از سلامت مردم نقش داشتند، برای پاسداشت تلاش ها و فداکاری های این عزیزان، با محوریت سازمان نظام پزشکی و مشارکت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و رسانه های گروهی، پویش ملی «همدلی با مدافعان سلامت» را خواهیم داشت.

وی گفت: این پویش ملی در روزهای آینده آغاز می شود و امیدواریم مردم عزیز ایران ضمن رعایت نکات بهداشت فردی و عمومی که به کاهش شیوع بیماری کووید۱۹ منجر می شود، زحمات و تلاش های مدافعان سلامت را در همه هفته ها و ماههای آتی به نوعی ارج گذاری کنند.

رئیس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت افزود: این پویش ملی البته برنامه ها و رویداهای ملی را هم در بر خواهد داشت. مراسم آن روز پزشک به عنوان روز نکوداشت مدافعان سلامت در یکم شهریور خواهد بود و به دنبال آن روز داروساز و روز پرستار هم در روزها و هفته های آینده در دل پیکره این پویش خواهیم داشت.این پویش به لطف خدا هم به همکاران نظام سلامت روحیه خواهد داد و مسئولان نظام سلامت و همه مردم را هم به سمت انگیزه و انگیزش بیشتر برای رعایت نکات بهداشتی و کاهش فشار کاری این همکاران سوق خواهد داد.

 

منبع: tabnak.ir

تاریخ: ۲۵ تیرماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *