72 - زمان آموزش و امتحانات دروس مهارتی هنرستان ها تا ۱۵ مرداد است

زمان آموزش و امتحانات دروس مهارتی هنرستان ها تا ۱۵ مرداد است

مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و کاردانش گفت: برای شایستگی های فنی که ماهیتش کارگاهی است ما سه بازه سه هفته‌ای را برای تکمیل آموزش و ارزشیابی تعیین کرده ایم که تا ۱۵ مرداد تکمیل شود.

مصطفی آذرکیش مدیرکل دفتر آموزش‌های فنی، حرفه‌ای و کاردانش در برنامه تلویزیونی پرسشگر که شامگاه گذشته با محوریت کارایی آموزش مجازی در هدایت تحصیلی و لزوم برگزاری حضوری امتحانات پایه نهم و دوازدهم روی آنتن رفت، گفت: با توجه به اینکه این شرایطی که به دنبال کرونا ایجاد شد، سابقه قبلی در دنیا و کشور نداشت تمام تلاش آموزش و پرورش تعطیل نشدن آموزش بود. البته هیچ آموزشی جای تعامل محیط کلاس و درس را نمی‌گیرد اما این آموزش‌های مجازی در کشور قابل قبول بود.

وی در بخشی در پاسخ به این سوال که هدایت تحصیلی در آموزش و پرورش خروجی‌اش می‌شود شرکت ۶۵ درصد داوطلبان در رشته تجربی، گفت: در هدایت تحصیلی ۹ درصد دانش‌آموزان به رشته‌های ریاضی، ۲۴ درصد به سمت تجربی، ۳۰ درصد رشته‌های علوم انسانی و ۳۵ درصد به سمت فنی حرفه‌ای و کاردانش هدایت می‌شوند. در واقع ما در مسیر توسعه متوازن نیروی انسانی درست عمل می‌کنیم اما اینکه این ۲۴ درصد می‌شود ۶۵ درصد داوطلبان کنکور بحث دیگری است.

آذرکیش در ادامه درباره اینکه چرا باید آزمون‌های پایه نهم و دوازدهم حضوری باشد نیز بیان کرد: در راهکار ۱۹.۲ سند تحول بنیادین آمده است که برای خروج و گذر از پایه‌ها باید نتیجه محور باشیم. به جهت اقتضائاتی که تاثیر نمرات سال نهم و دوازدهم در انتخاب رشته و شغل و کنکور دارد، باید این آزمون‌ها حضوری برگزار شود. ستاد ملی مبارزه با کرونا نیز آن را تایید کرده است. در مدارسی مثل نمونه دولتی و… این نمرات مهم است.

 

درباره نگرانی دانش‌آموزان برای حضور در مدارس گفت:

شورای آموزش و پرورش، با ریاست استانداران موظف هستند که بر رعایت پروتکل بهداشتی نظارت کنند و شورای شهر و شهرداری و فرمانداران و… هم برای ایمن سازی و بهداشت مدارس پای کار هستند و یک همکاری بین دستگاهی صورت می‌گیرد در کنار آن ۱۰۰ میلیارد تومان برای گندزدایی مدارس اختصاص یافته است.

وی درباره اینکه نحوه ارزیابی دانش‌آموزان هنرستان چگونه است، گفت: ما ۴ بخش دروس را در هنرستان‌ها داریم. دروس عمومی مانند عربی و انگلیسی ارزشیابی‌اش غیرحضوری است. شایستگی‌های پایه مثل فیزیک و شیمی و شایستگی‌های غیرفنی که پودمانی است نیز غیرحضوری است و فرایند آموزش و ارزشیابی به عهده معلم و مدیر است.

شایستگی‌های فنی و آزمون شاخه کاردانش ماهیتش کارگاهی است و ما سه بازه سه هفته‌ای را برای تکمیل آموزش و ارزشیابی که در هم تنیده هستند، در اختیار شورای مدارس گذاشته ایم که تا ۱۵ مرواد هم برای آن فرصت دارند.

 

منبع: www.mehrnews.com

تاریخ: ۱۰ خردادماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *