296 1400x740 - حاجی میرزایی: مدرسه باید در تمام روزهای تحصیل باز باشد

حاجی میرزایی: مدرسه باید در تمام روزهای تحصیل باز باشد

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش در افتتاحیه سی و چهارمین اجلاس سالیانه روسا و مدیران وزارت آموزش و پرورش کشور که به صورت مجازی در بستر شبکه “شاد” برگزار شد، اظهار کرد: اهتمام  شایسته به هر مسئولیت نیازمند درک دقیق از محتوای مسئولیت است، مشاغل در کشور فراوان هستند اما شغلی که موضوع کار او انسان است بی نظیر بوده و مأموریتی خطیرتر از آموزش و پرورش وجود ندارد.

  • اصل بر حضور دانش‌آموزان در مدارس است.

در سال تحصیلی جدید اصل بر حضور دانش‌آموزان است چون با سال قبل متفاوت است و دانش‌آموزان هنوز معلم را نمی‌شناسند به ویژه در انتقال به مقاطع تحصیلی بعدی همه چیز برای دانش‌آموز جدید است و اگر حضور نباشد نمی توانیم کار را به خوبی مدیریت کنیم و هیچ روشی  جایگزین حضور نیست.

اگر بتوانیم کلاس حضوری داشته باشیم بسیاری ازمشکلات حل می شود و کار آسانتر است. مدرسه باید در تمام روزهای تحصیل باز و فعال باشد هیچ مدرسه‌ای حتی در شرایط قرمز نمی‌تواند بسته باشد مگر اینکه ستاد ملی کرونا تعطیلی عمومی اعلام کند.

حاجی میرزایی متذکر شد: حالا که مدرسه باز است کلاس‌های درس را  دایر می‌کنیم، اگر تعداد دانش‌آموزان اندک است و می‌توان پروتکل‌ها را رعایت کرد روال عادی است اما اگر تعداد دانش‌آموزان زیاد است باید آنها را گروه‌بندی و ورود و خروج آنها را کنترل کنیم نه اینکه بگوییم چون نمی‌شود پس مدرسه تعطیل شود. برخی مطالعات نشان داده است باز شدن مدارس تأثیر قابل توجهی در افزایش کرونا ندارد البته نمی‌گویم خطری ندارد اما باید به بچه‌ها یاد بدهیم از خودشان مراقبت کنند.

پروتکل‌های بهداشتی و ضدعفونی مدارس را جدی بگیریم چون امانت خانواده‌ها در دست ما است. سرانه‌ای در چند روز گذشته واریز شد و مجدد تلاش می‌کنیم کاستی‌ها را جبران کنیم.

  • روسای مناطق باید یک روز در هفته به مدارس بروند.

وزیر آموزش و پرورش بیان کرد: روسای مناطق یک روز در هفته به مدرسه بروند و همه کارها را کنترل کنند و با فضای مدرسه آشنا شوند و ببینند چه اتفاقی می‌افتد، امسال باید این کار را انجام دهیم یعنی نظافت مدرسه را بررسی کرده و با خانواده‌ها و معلمان صحبت کنیم.

هر مدرسه باید یک طرح آموزشی داشته باشد و شرایط تک تک دانش‌آموزان را بداند و اگر نداند مدیر کوتاهی کرده است و اگر فردی احساس مسئولیت نمی‌کند باید با او برخورد شود.

اگر درباره به بچه‌های خود حساس هستیم و نسبت به بچه‌های دیگران حساس نیستم با مشکل مواجه هستیم و این معیار درستی در دین‌داری نیست. مدرسه در شرایط فعلی باید با خانواده‌ها در ارتباط تنگاتگ باشد و آنها را از جزئیات برنامه‌ها مطلع کنند چون در این صورت به مدرسه کمک خواهند کرد.

خانواده‌ها فرزندان خود را امانت به ما سپرده‌اند و باید خودمان را به اندازه این امانت‌های بزرگ، بزرگ کنیم و به آنها توجه داشته باشیم، این شغل را کار اداری تلقی نکنید و مناسبات مجموعه اداری در این عرصه حاکم نیست و باید با تمام توجه در اینجا حضور پیدا کرد.

درک کامل موقعیتی که هم‌اکنون در آن قرار گرفتیم بسیار مهم است هم‌اکنون با پدیده غیر منتظره و غافلگیر کننده مواجه شدیم که تمام مناسبات اجتماعی را تحت‌الشعاع قرار داده است در ادبیات جهانی از آموزش در این روزها تحت عنوان آموزش در بحران یاد می‌کنند.

حاجی میرزایی متذکر شد: هیچ تصویری از آینده این بیماری نداریم و در شرایط  عدم قطعیت کامل حرکت می‌کنیم و حرکت‌ها باید دقیق و حساب شده باشد ما در شرایطی می‌خواهیم آموزش را دنبال کنیم که خانواده‌ها نگران هستند و برخی به این نگرانی دامن می‌زنند، به رسانه‌ها هم گفتم که نگران‌کردن خانواده‌ها راهکار نیست و باید تأکید کنیم که مراقبت از خود و فرزندانمان را بیشتر کنیم.

  • «کرونا» اصل وجودی آموزش و پرورش را در مخاطره قرار داده است.

امروز عرصه هوشیاری دائم و توجه به تمام جزئیات است ما در وضعیتی قرار گرفتیم که ماموریتمان را در مخاطره قرار داده است یعنی اصل وجودی ما که آموزش دادن است در مخاطره قرار گرفته است.

وزیر آموزش و پرورش متذکر شد: البته می‌توان از زاویه‌ای دیگر به ماجرا نگاه کرد و شرایط فعلی محکی است برای توانمندی‌های ما بنابراین باید به عرصه آمده و ببینیم چه چیزی برای عرضه داریم ما باید پرونده امسال را به بهترین وجه و حتی بهتر از سال‌های قبل ببندیم.

کرونا با همه آسیب‌هایی که به جامعه زد فرصتی برای کسب قابلیت‌های جدید و ورود به عرصه‌های نو است و باید این فرصت را مغتنم شمرده و حداکثر استفاده را از آن ببریم.

وی ادامه داد: ما تحت نظارت ملی هستیم و نمی‌توان تبلیغات بی اساس کرد و در باغ سبز نشان داد چون خانواده‌ها هر روز ما را ارزیابی می‌کنند و اگر درست عمل کنیم همه می‌فهمنند بنابراین  درست عمل کرده و به داوری‌های عمومی اعتماد کنیم. امسال نظارت ما تمایز کلیدی دارد و آن هم این است که نظارت خانواده‌های نگران را داریم که جدیتر از حالت متعارف و معمول است.

 

منبع: www.khabaronline.ir

تاریخ: ۱۱ شهریورماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *