717 - جلسه اول کارگاه‌های سبک شناسی و کدگذاری کتاب‌های درسی، استاد محمد فقیری- اردیبهشت 1400

جلسه اول کارگاه‌های سبک شناسی و کدگذاری کتاب‌های درسی، استاد محمد فقیری- اردیبهشت ۱۴۰۰

 کُدگذاری (Coding) به دریافت (Encoding) و پرداخت (Decoding) یک مفهوم، متن یا پدیده گفته می‌شود. هنگام خواندن یک متن بهتر است ابتدا کُدهای اصلی (Major Codes) را استخراج کنید.

این روش ممکن است به صورت‌های کُد اصلی در ابتدا، وسط و آخر بند باشد، کُد اصلی به صورت از کل به جزء یا جزء به کل باشد، کُد اصلی ممکن است آشکار یا پنهان باشد یا آنکه کُد اصلی به شناور، دوپاره، چندپاره یا پیچیده آمده باشد، نمایان شود.

انواع آخر معمولاً مشکل‌تر از اشکال قبلی است؛ در این صورت به درک و دقت بیشتری نیاز خواهید داشت. همچنین زمانی که ایدۀ اصلی پنهان است و شما باید آن‌ها را به طور تلویحی درک کنید، به مهارت و تمرین بیشتری نیازمند هستید. بهتر است ابتدا کُد اصلی را استخراج کنید، زیر آن را خط بکشید یا آن را رنگی کنند و در هر بند فقط یک کلمه یا عبارت به عنوان کُد اصلی انتخاب شود.

بعد از استخراج کُد اصلی، کُدهای زنده را (Vivo Codes) که عین کلمات درس هستند و کُدهای توصیفی را (Descriptive Codes) که تعبیر و برداشت شما از متن است، مشخص و سعی کنید با کلمات و جملات خودتان متن را خلاصه یا برای خودتان تعریف کنید.

گاهی نیز با کُدهای آماده (Potential Codes) به سراغ متن بروید و آن‌ها را استخراج کنید و گاهی نیز ببینید هنگام مطالعه و ژرف اندیشی چه کُدهای بارزی (Prominent Codes) به ذهن شما یا همکلاسی‌های شما می‌آید و در آخر، سعی کنید کُدهای محوری (Axial Codes) یک درس را استخراج کنید و درس را در شش کلمه کلیدی (Phantom Thread) تقطیر و خلاصه نمایید که بتوانید تصویری زنجیرهوار از مطالب به خاطر بسپارید.

 

کارگاه سبک شناسی – پایه پنجم – جلسه اول

۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ – ساعت: ۸ تا ۹:۳۰

مدت ویدئو: ۱:۴۲:۴۸

 

کارگاه سبک شناسی – پایه ششم – جلسه اول

۲۲ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۰ – ساعت: ۱۰ تا ۱۱:۳۰

مدت ویدئو: ۱:۴۲:۰۸

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.