117 - جزئیات ثبت نام دانش آموزان در مدارس اعلام شد

جزئیات ثبت نام دانش آموزان در مدارس اعلام شد

وزیر آموزش و پرورش «دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش آموزان» را در راستای اتخاذ تدابیر لازم به منظور انجام ثبت‌نام دانش‌آموزان در فضایی امن و آرام، سیاست کاهش تمرکز و تفویض اختیار و با در نظر گرفتن شرایط خاص مواجهه با ویروس کووید ۱۹ (کرونا) به ادارت کل آموزش و پرورش استان‌ها ابلاغ کرد.

در این دستورالعمل بر رعایت اصل تکریم، کرامت انسانی و حفظ احترام خانوده‌ها، انتخاب افرادی دارای حسن خلق، صبور و آگاه به قوانین و مقررات در ستاد‌های ثبت‌نام، دستورالعمل‌های بهداشتی با توجه به شیوع کرونا، اجرای پروتکل‌های بهداشتی، تعیین سهمیه‌های ثبت‌نام در مدارس در دوره‌های مختلف تحصیلی از طریق سامانه دانش‌آموزی، اطلاع‌رسانی به موقع و تمهید مقدمات لازم به منظور پیشگیری از ازدحام تاکید شده است.

شایان ذکر است، در دستورالعمل اجرایی ثبت‌نام دانش‌آموزان در راستای تسهیل در امر ثبت‌نام، دو بخش مجزای مقررات عمومی ثبت‌نام و مقررات ثبت‌نام در مدارس غیردولتی، استعداد‌های درخشان و شاهد گنجانده شده است و در هر بخش شرایط و موارد لازم برای ثبت‌نام شرح داده شده است که در ادامه خواهد آمد.

مقررات عمومی ثبت‌نام

 • ثبت‌نام تمام نوآموزان دوره پیش دبستانی در سامانه سناد به تفکیک کد‌های دولتی، با مشارکت مردم و غیردولتی الزامی بوده و مسئولیت ثبت‌نام با مدیر مدرسه است.
 • سن ثبت‌نام پیش دبستانی یک، چهار تا پنج سال تمام (متولدین ۲ مهر ۹۴ الی ۱ مهر ۹۵) و سن ثبت‌نام پیش دبستانی، دو، پنج تا شش سال تمام (متولدین ۲ مهر ۹۳ الی ۱ مهر ۹۴) است.
 • ثبت‌نام نوآموزان دوره پیش دبستانی اتباع خارجی همچون سایر دوره‌های تحصیلی، طبق شیوه نامه‌های ابلاغی بلامانع است.

اجرای محدوده بندی جغرافیایی برای ثبت‌نام

 • اجرای محدوده‌بندی جغرافیایی برای ثبت‌نام دانش‌آموزان به استناد ماده ۳۱ آیین نامه اجرایی مدارس صورت پذیرد.

شرایط ثبت‌نام پایه ۱۰

 • ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه دهم آموزش متوسطه، با تأکید بر رعایت اولویت‌های تعیین شده در نمونه برگ‌های هدایت تحصیلی و تشکیل کارگروه مشاوره‌ای انتخاب رشته به منظور بهره برداری و تکمیل ظرفیت اسمی کلاس‌ها با رعایت مفاد بخشنامه مورخ ۱۹ فروردین ۹۹ و راهکار‌ها و سیاست‌های توسعه متوازن با رویکرد توسعه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش در دوره دوم آموزش متوسطه صورت پذیرد.
 • به استناد بخشنامه مورخ ۱۱ تیر ۹۷ برقراری هرگونه رابطه مالی مدارس با مؤسسات درخصوص برگزاری آزمون و کتاب‌های کمک درسی ممنوع است.
 • به استناد ماده ۳۰ آیین‌نامه اجرایی مدارس، برگزاری آزمون ورودی، مصاحبه وتعیین شرط معدل برای ثبت‌نام دانش‌آموزان و دریافت هرگونه وجه (به جز وجوه مربوط به بیمه حوادث و کتاب‌های درسی) در زمان ثبت‌نام مجاز نیست و نباید دانش‌آموزی به دلایل مذکور از ثبت‌نام محروم شود.

119 756x400 - جزئیات ثبت نام دانش آموزان در مدارس اعلام شد

برگزاری آزمون و مصاحبه برای دوره ابتدایی و پایه هفتم ممنوع

 • به استناد مصوبه بیست و یکمین جلسه شورای سیاستگذاری، برنامه‌ریزی و نظارت مرکزی مورخ ۱۷ بهمن ۹۶ و بیست و دومین جلسه شورا مورخ ۲۴ بهمن ۹۶ برگزاری هرگونه آزمون یا مصاحبه برای پذیرش دانش‌آموزان در دوره ابتدایی و پایه هفتم دوره اول متوسطه در مدارس غیردولتی ممنوع است.
 • وجوه اختیاری مربوط به کمک‌های مردمی، فعالیت‌های فوق برنامه، سرویس ایاب و ذهاب، لباس فرم، لباس کارگاهی، با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و بارعایت سایر قوانین و مقررات بعداز شروع سال تحصیلی امکان پذیر خواهد بود.
 • به منظور رعایت اصول تربیتی و باتوجه به اهمیت حفظ اعتماد به نفس کودکان در آغاز ورود به مدرسه، برگزاری هرگونه مصاحبه یا آزمون برای نوآموزان پیش دبستانی و کلاس اولی در تمام مدارس اعم از دولتی و غیردولتی در زمان پذیرش و ثبت نام ممنوع است.
 • تمامی نوآموزان بدو ورود به پایه اول دبستان ملزم به شرکت در برنامه سنجش سلامت جسمانی و آمادگی تحصیلی هستند و شرکت نوآموزان پیش دبستانی در برنامه سنجش مطابق دستورالعمل سازمان آموزش وپرورش استثنایی و معاونت آموزش ابتدایی انجام می‌شود.
 • به استناد ماده ۷ اساسنامه مدارس عشایری مورخ ۱ آذر ۹۴، سنجش بدو ورود دانش‌آموزان عشایری الزامی و رایگان است و باتوجه به کوچ رو بودن عشایر بازه زمانی سنجش بدو ورود آنان تا پایان مهرماه خواهد بود.
 • دانش‌آموزان گروه‌های آسیب دیده شنوایی، بینایی، معلول جسمی – حرکتی و دارای اختلال‌های هیجانی – رفتاری خفیف تامتوسط، در صورت دارابودن شرایط می‌توانند در تمامی دوره‌های تحصیلی برابر شیوه نامه اجرایی آیین‌نامه آموزش و پرورش تلفیقی و فراگیر در مدارس عادی ثبت‌نام کرده و از خدمات مربوط برخوردار شوند.

شرایط دریافت شهریه در مدارس هیئت امنایی

 • مدارس هیأت امنایی از نوع مدارس دولتی محسوب شده و دریافت هرگونه هزینه، به جز هزینه‌های خدمات آموزشی و پرورشی فوق برنامه که به تصویب هیأت امنایی مدرسه رسیده است، توسط این مدارس ممنوع است.
 • ثبت‌نام در مدارس دوره دوم آموزش متوسطه نظری و هنرستان‌های فنی وحرفه‌ای نمونه دولتی، تابع شرایط و ضوابط مندرج در دستورالعملی خواهد بود که متعاقبا از سوی وزارت آموزش وپرورش به ادارات کل آموزش وپرورش استان‌ها ابلاغ می‌شود.
 • ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس بزرگسالان با رعایت مفاد آیین‌نامه آموزشی نظام جدید دوره دوم آموزش متوسطه شیوه نیم سالی – واحدی، بزرگسالان، آموزش از راه دور ایثارگران و داوطلبان آزاد داخل کشور که طی بخشنامه مورخ ۲۰ آذر ۹۶ به ادارات کل آموزش و پرورش استان‌ها ارسال شده انجام می‌پذیرد.
 • رعایت دستورالعمل جامع معافیت تحصیلی، موضوع بخشنامه مورخ ۱۲ دی ۹۶ در ثبت‌نام دانش‌آموزان ذکور الزامی است.

شرایط ثبت‌نام در مدارس غیردولتی، استعداد‌های درخشان و شاهد

 • ثبت‌نام دانش‌آموزان در مدارس غیردولتی، استعداد‌های درخشان و شاهد علاوه بر رعایت آیین‌نامه‌های مصوب شورای عالی آموزش وپرورش با رعایت مقررات ذیل انجام می‌گیرد:
 • در مدارس غیردولتی نصب پوستر نرخ شهریه مصوب ابلاغی به همراه رئوس تمام فعالیت‌ها در محل ثبت‌نام و در معرض دید اولیا دانش‌آموزان و مراجعین الزامی است.

118 756x400 - جزئیات ثبت نام دانش آموزان در مدارس اعلام شد

مدارس غیردولتی هنگام ثبت‌نام فقط شهریه مصوب را باید بگیرند.

 • مدارس غیردولتی در زمان ثبت‌نام صرفا مجاز به اخذ شهریه مصوب (برنامه هفتگی مصوب شورای عالی آموزش وپرورش و فوق برنامه درسی) هستند و دریافت هزینه خدمات از قبیل: تغذیه بین روز، لباس متحدالشکل، ایاب و ذهاب و هزینه تشکیل کلاس‌های تابستانی و فعالیت غیردرسی از اولیای دانش‌آموزان با هماهنگی و موافقت انجمن اولیا و مربیان مدرسه و کسب موافقت شورای نظارت بر مدارس و مراکز غیردولتی منطقه و ناحیه در زمان مقرر امکان پذیر خواهد بود.
 • مدیران مدارس غیردولتی موظف‌اند، هنگام ثبت‌نام با ورود به سامانه مشارکت‌های مردمی به آدرس mosharekatha.ir نسبت به انعقاد قرارداد اخذ شهریه بین، ولی دانش‌آموز و واحد آموزشی در سامانه تعیین شهریه اقدام و یک نسخه از قرارداد تکمیل شده را چاپ و پس از مهر و امضا به، ولی دانش‌آموز تحویل دهند.
 • تمام قرارداد‌ها به صورت الکترونیکی و از سامانه مذکور باید انجام شود و قرارداد دستی فاقد اعتبار است.

مدارس استعداد‌های درخشان

 • ثبت‌نام پذیرفته شدگان پایه هفتم از طریق سنجش و پذیرش ورودی دبیرستان‌های دوره اول استعداد‌های درخشان براساس بند (د-۱) ضوابط و شرایط پذیرش ثبت نام در دستورالعمل سنجش و پذیرش این مدارس مورخ ۱۲ بهمن ۹۸ مجاز است.
 • دانش‌آموزان پایه نهم مدارس سمپاد نیازی به شرکت در آزمون ندارند.
 • ثبت‌نام پذیرفته شدگان آزمون ورودی دبیرستان‌های دوره دوم استعداد‌های درخشان در پایه دهم، براساس بند (د-۱) دستورالعمل آزمون ورودی این مدارس مورخ ۱۲ بهمن ۹۸ صورت پذیرد. همچنین دانش‌آموزان پایه نهم مدارس استعداد‌های درخشان سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از شرکت در آزمون پایه دهم سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ معاف هستند.
 • ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه‌های تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوبه شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش و پرورش مورخ ۵ دی ۹۷ و در دوره دوم با رعایت مفاد مواد ۶۶ و تبصره ماده ۷۷ آیین‌نامه آموزشی دوره دوم متوسطه (روزانه) مصوب جلسه ۹۳۲ شورای عالی آموزش وپرورش مورخ ۱۷ خرداد ۹۵ انجام شود.
 • ثبت‌نام دانش‌آموزان متقاضی انتقال در دبیرستان‌های دوره اول و دوره دوم استعداد‌های درخشان، بارعایت کف نمره مدرسه مقصد و به شرط وجود ظرفیت، مطابق نقل و انتقال این مدارس و از طریق سامانه نقل و انتقال دانش‌آموزان مدارس استعداد‌های درخشان با موافقت استان‌های مبدأ و مقصد انجام شود.
 • انتقال دانش‌آموزان پایه هفتم و دهم این مدارس در سال اول پذیرش در آزمون ورودی، در بین مدارس استعداد‌های درخشان درون یک شهرستان به استناد بند بخش (و) مورخ ۱۲ بهمن ۹۸ اکیداً ممنوع است.
 • ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه دهم پذیرفته شده در آزمون ورودی مدارس استعداد‌های درخشان در رشته‌ای غیر از رشته پذیرفته شده در سنجش ورودی، ممنوع است.
 • تصمیم‌گیری درخصوص امکان یا عدم امکان انتقال به هر یک از مدارس استعداد‌های درخشان، در اختیار اداره کل آموزش وپرورش استان خواهد بود.
 • ثبت‌نام دانش‌آموزان پایه یازدهم مدارس استعداد‌های درخشان متقاضی تغییر رشته تحصیلی با رعایت شرایط و ضوابط تغییر رشته و به شرط وجود ظرفیت و صرفاً در صورت دارا بودن کف امتیاز قبولی در رشته موردنظر در آزمون ورودی پایه دهم بلامانع است.

میزان شهریه مدارس سمپاد

 • میزان حق‌الثبت مدارس استعداد‌های درخشان، براساس مصوبه هیأت امنا سمپاد که معادل پنجاه درصد مبلغ بخشنامه مربوط به ثبت‌نام در مدارس غیردولتی هر شهر است، توسط اداره کل آموزش وپرورش استان تعیین و به مدارس استعداد‌های درخشان ابلاغ می‌شود.
 • در هنگام ثبت‌نام دانش‌آموزان، مدیران این مدارس با عنایت به مفاد آیین‌نامه ارزشیابی تحصیلی و تربیتی (دوره اول متوسطه) مصوب شانزدهمین جلسه کمیسیون معین شورای عالی آموزش وپرورش ۴ مهر ۹۷ وجود کتب تکمیلی ویژه این مدارس را از دانش‌آموزان دریافت و نسبت به ثبت سفارش کتب فوق از طریق سامانه فروش و توزیع مواد آموزشی سازمان پژوهش و برنامه‌ریزی آموزشی به صورت گروهی اقدام نمایند (وجوه دریافتی باید به حساب مدرسه واریز شود) لازم به ذکر است بخشنامه محتوای تکمیلی مورخ ۵ تیر ۹۵ در دوره اول و دوم مدارس استعداد‌های درخشان در سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ لازم‌الاجرا است.

مدارس شاهد

 • تغییرات بخشنامه ثبت‌نام مدارس شاهد (سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۳۹۹)
 • امتیاز نوه رزمنده هر ماه ۵ امتیاز و حداکثر ۷۰ امتیاز است.
 • اعمال ضریب ۲۰ برای محاسبه امتیاز معادل در بند ج. جدول ۱-۶ امتیازات
 • بند ج. از ردیف ۳-۶ امتیاز خیر مدرسه ساز حذف می‌شود.
 • فرزندان جانبازان تا ۲۴ درصد از پرداخت ۴۰ درصد کمک سرانه مصوب ستاد اجرایی شاهد استان معاف هستند.

ثبت‌نام دانش‌آموزان در پایه دهم منوط به کسب شرایط ورود به شاخه ورشته موردنظر (بدون درنظرگرفتن اولویت دانش‌آموز برای ثبت‌نام در فرم شماره ۷ هدایت تحصیلی یا همان الف –ب – ج) به علاوه شرایط علمی ورود به پایه دهم مندرج در جدول ۱-۵ و کسب امتیاز لازم طبق جدول ۱-۶ امتیازبندی می‌باشد.

دانش‌آموزان دوره دوم متوسطه با اولویت ایثارگری (دانش‌آموزان جانباز و فرزندان جانبازان تا ۲۵ درصد) (ورودی و ادامه تحصیل) چنانچه حداکثر در ۲ درس کمتر از حد نصاب نمره را کسب نمایند، می‌توانند در مدارس شاهد ثبت نام نمایند.

دستورالعمل ثبت مدارس شاهد (۱۴۰۰-۱۳۹۹) به صورت کامل جهت بهره‌مندی همکاران و اولیای در سامانه سجا وسایت اداره کل شاهد بارگذاری و قابل استفاده است.

منبع: www.tabnak.ir

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *