274 1400x740 - جزئیات برگزاری امتحانات شهریورماه دانش‌آموزان

جزئیات برگزاری امتحانات شهریورماه دانش‌آموزان

خسرو ساکی رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت آموزشی وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری امتحانات مختلف مدارس در تابستان اظهارکرد: با توجه به اینکه در شرایط کنکونی بناست سال تحصیلی از ۱۵ شهریور ماه برگزار شود، امسال امتحانات از ۲۲ مرداد ماه تا ۱۳ شهریورماه با رعایت تمامی پروتکل‌های ابلاغی وزارت بهداشت برگزار خواهد شد.

وی ادامه داد: امتحانات دانش‌آموزان پایه‌های هفتم، هشتم، دهم و یازدهم که در امتحانات خردادماه حدنصاب قبولی کسب نکرده یا غیبت موجه داشتند همانند خردادماه با مسئولت معلم و مدیر مدرسه به شکل غیرحضوری برگزار خواهد شد. یعنی معلم و شورای مدرسه و … می‌توانند تصمیم بگیرند از شیوه‌های مختلف آزمون‌های آنلاین و کارگروهی و خلاصه نویسی، پروژه‌های فردی و گروهی و … به انتخاب خودشان امتحانات برگزار کنند.

رئیس مرکز سنجش و پایش کیفیت وزارت آموزش و پرورش افزود: امتحانات دانش‌آموزان پایه نهم به صورت حضوری است و هر مدرسه‌ای سوالات را طرح و اجرا و اعلام نتیجه می‌کند. بازه زمانی برای امتحانات داخلی مشخص شده که هر مدرسه برای امتحان داخلی برنامه خودش را تنظیم کرده و امتحانات را برگزار کند.

ساکی افزود: بنابراین امتحانات نهم به صورت حضوری برگزار می‌شود و  مدل امتحانات هم اینطور است که هر مدرسه خودش سوالات را طرح کرده و آزمون را برگزار می‌کند.

وی با بیان اینکه امتحانات پایه دوازدهم، سوم و پیش دانشگاهی هم به صورت حضوری و با برنامه ای در سراسر کشور برگزار می‌شود، گفت: در برگزاری تمامی آزمون‌ها رعایت پروتکل‌ها مد نظر نظر است و شیوه طراحی سوالات مانند امتحانات خرداد ماه است.

ساکی در مورد شیوه برگزاری امتحانات برای دانش‌آموزان پایه دوازدهم نیز گفت: دانش‌آموزان پایه دوازدهم در این نوبت نیز به سؤالاتی پاسخ می‌دهند که در دو بخش طراحی ‌شده است، بخش اول از۸۰ درصد تدریس حضوری، ۱۶نمره سؤال طراحی‌شده که پاسخگویی به آن‌ها الزامی است  و ۲۰ درصد هم مربوط به سوالات بخش حضوری و غیرحضوری است که دانش‌آموزان به دلخواه می‌توانند به آن پاسخ دهند.

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری امتحانات جهش تحصیلی نیز گفت: امتحانات جهش تحصیلی برابر ضوابط  برگزار خواهد شد و متقاضیان باید به واحد آموزشی محل تحصیل مراجعه و ثبت نام کنند. این آزمون‌ها نیز توسط خود آموزشگاه و به شکل حضوری برگزار می‌شود.

نحوه برگزاری امتحانات جهش تحصیلی/ چگونگی و شرایط تغییر رشته

وی با بیان اینکه زمان برگزاری امتحانات از ۲۲ مرداد تا ۱۳ شهریورماه است، درباره برگزاری امتحانات جهش تحصیلی نیز گفت: این امتحانات برای دوره ابتدایی و پایه هفتم تا نهم  یعنی دوره متوسط اول امکان پذیر است که البته ضوابط و شرایط خاص خودش را دارد.

ساکی درباره درخواست دانش‌آموزان برای تغییر رشته نیز گفت: تغییر رشته و شاخه هم باید در همین بازه زمانی انجام شده و متقاضیان باید به محل تحصیل مراجعه کنند، در آن شرایطشان بررسی شده و در آزمون‌های حضوری آموزشگاه از آنان آزمون به عمل می‌آید.

وی با اشاره به شرایط تغییر رشته افزود: شرط ، حد نصاب نمره در پایه نهم است اما دانش‌آموز باید در هدایت تحصیلی دوره متوسطه اول نیز آن رشته را آورده باشند وگرنه کسی که در پایه متوسط اول احراز نکرده نمی‌تواند در پایه دهم به یازدهم، متقاضی تغییر رشته شود.

رییس مرکز سنجش وزارت آموزش و پرورش در مورد رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز اظهار کرد: پروتکل‌های بهداشتی در حوزه آزمون رعایت شده و تاکید کرده‌ایم که در محل‌های برگزاری آزمون حتما باید تهویه مناسب، فاصله حداقل ۲متری میان دانش‌آموزان و الزام به استفاده از  ماسک رعایت شود. مسئولان حوزه‌ها نیز موظف هستند که از ازدحام در محل‌ها جلوگیری کرده و نیز محل برگزاری آزمون ضدعفونی شود. ما هم نظارت مستمر خواهیم داشت.

آزمون بزرگسالان و آموزش از راه دور چگونه برگزار می‌شود؟

ساکی در مورد برگزاری آزمون بزرگسالان و آموزش از راه دور گفت: این آزمون‌ها نیز به همین شکل و در همین بازه زمانی طبق آیین‌نامه‌ها و ضوابط انجام خواهد شد و متقاضیان پس ازمراجعه به مدرسه و انجام ثبت نام از کل کتاب برایشان سوال طراحی می‌شود اما با توجه به اینکه آنان در سنوات پیشین درس‌ها را حضوری سپری کرده‌اند، دیگر برای این افراد سهمیه ۸۰ درصد و ۲۰ درصدی حضوری و غیرحضوری نیست و تمام سوالات از کتاب طراحی می‌شود.

 

منبع: www.mojnews.com

تاریخ: ۱۹ مردادماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *