302 1400x740 - جریان هایی تمایل ندارند سال تحصیلی برگزار شود

جریان هایی تمایل ندارند سال تحصیلی برگزار شود

محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش‌وپرورش با حضور در شبکه خبر درباره علت تغییر در تصمیم گیری برای بازگشایی حضوری مدارس از شنبه و در پاسخ به اینکه آیا در اتخاذ این تصمیم تعجیل نکردید؟ اظهار کرد: تصمیمات از دو ماه قبل مشخص بود که نیمه شهریور روز آغاز بازگشایی مدارس است و ما وضعیت‌های مختلفی را اعلام کرده بودیم که به اشکال مختلف عمل می‌کنیم.

وی افزود: با وزارت بهداشت جلساتی داشتیم و آنها معتقد بودند اگر مناطق را به سفید و زرد و قرمز تقسیم کنیم، این شهرها و مناطق فاصله شان با هم زیاد نیست وگاهی اوقات نگرانی درباره مناطق سفید بیشتر است و ممکن است با عدم رعایت بهداشت، شیوع بیماری بیشتر شود. تاکید وزارت بهداشت این است که یک پروتکل اجرا شود. تجربه برگزاری مراسم محرم باعث شده به گونه‌ای عمل شود که همه را یکجا ببینیم.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه مسئولین وزارت بهداشت به عنوان متخصصان امر پروتکل‌هایی را در اختیار ما قرار دادند و گفتند اگر رعایت شود برگزاری حضوری اشکالی ندارد و پروتکل‌ها را به مناطق اعلام کردیم گفت: طبق این پروتکل‌ها فاصله بین دانش‌آموزان یک متر باشد. زمان هرکلاس حداکثر ۳۵ دقیقه است. دانش‌آموزان در کلاس‌های مختلف و در ساعت‌های مختلف حضور می‌یابند که اجتماع انجام نشود. تهویه باید مناسب باشد. پنجره‌ها باز باشد. روی شست و شوی دست‌ها و آماده بودن سرویس بهداشتی مدارس مقرراتی را اعلام کردند.

  • اولویت ما با آموزش‌های حضوری است مگر اینکه پروتکل‌ها اجازه ندهد

حاجی میرزایی با بیان اینکه در دو روز سه شنبه و چهارشنبه گذشته با حدود ۱۵۰۰ نفر از مسئولین مناطق سراسر کشور جلسات پیوسته‌ای داشته‌ایم و موارد مطرح شده است اظهار کرد: با دو ضرورت روبرو بودیم؛ نخست بحث آموزش بود. آیا می‌توانستیم آموزش را تعطیل کنیم؟ باید آموزش را استمرار می‌دادیم. اولویت ما با آموزش‌های حضوری است. مگر اینکه پروتکل‌ها اجازه ندهد.

وی افزود: سال گذشته دو سوم محتوای آموزشی را به صورت حضوری تدریس کرده بودیم اما برای سال تحصیلی پیش رو، از ابتدا با چنین شرایطی روبرو هستیم. معلمین باید دانش‌آموزان را بشناسند و روابطشان شکل بگیرد و کار را دنبال کنیم که اگر به شرایط سخت‌تری رسیدیم امکان برقراری موثر دانش‌آموزان با معلم در فضای مجازی میسر باشد.

وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اصل را بر آموزش حضوری گذاشتیم مگر نتوانیم پروتکل را رعایت کنیم اظهار کرد: هرجا تعداد دانش‌آموزان زیاد باشد اجازه دادیم گروه‌بندی کنند و در گروه‌های مختلف و زمان‌های مختلف به مدرسه بیایند. باید دانش‌آموزان را گروه بندی کنند. مساحت کلاس‌ها و مدارس متفاوت است. باید یک متر بین هر دانش‌آموز با دانش‌آموز دیگر فاصله باشد. یک کلاس ممکن است با هفت نفر و کلاسی دیگر با تعداد بیشتر تشکیل شود.

حاجی میرزایی با بیان اینکه باید به مجموعه متخصصان خودمان اعتماد کنیم گفت: خانواده‌ها ممکن است نگرانی داشته باشند که آن را به حق می‌دانم. در درجه اول بچه‌ها جگرگوشه‌های ما هم هستند و نگران سلامتی‌شان هستیم و تلاش می‌کنیم آسیبی متوجه کسی نباشد. اگر خانواده‌ها نگران اند به مدرسه بیایند و با مدیر صحبت کنند. بدون مشارکت خانواده‌ها قادر نخواهیم بود سال تحصیلی را پیش ببریم.

303 756x400 - جریان هایی تمایل ندارند سال تحصیلی برگزار شود

  • چرا نماز جمعه برگزار نمی‌شود اما کلاس‌های مدارس باید حضوری باشد؟

وی افزود: اصل بر حضور بوده مگر پروتکل‌ها اجازه ندهند. اما اکنون پروتکل‌ها اجازه می‌دهند که اگر بتوانیم رعایت کنیم، آموزش حضوری داشته باشیم.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه برخی مدیران و معلمان گلایه کرده‌اند که آماده بازگشایی حضوری نبوده‌اند گفت: گفت: قطعا بنا بوده از ۱۵ شهریور آموزش‌ها شروع شود، معلمین و خانواده‌ها باید برای آغاز سال تحصیلی آماده می‌بودند. از قبل اعلام کرده بودیم که معلمان باید از ۱۵ شهریور در مدارس حضور داشته باشند و آنها باید در هرشرایطی در مدرسه حضور می‌داشتند. اما برای دانش‌آموزان فرض این بود که پروتکل‌ها اجازه نمی دهند در منطقه قرمز کلاس حضوری برگزار کنیم. اما اگر پروتکل اجازه دهد اولویت بر حضور است. در پروتکل اخیر به ما اعلام کردند که این کار میسر است.

وی با بیان اینکه ضمنا وضعیت زرد و سفید ثابت نیست و دائم در نوسان است و استعلام مرتب وضعیت موجب حیرت بیشتر می‌شد گفت: اکنون قطعی است که در همه جا اصل برحضور دانش‌آموزان است.

  • بازگشایی مدارس طبق پروتکل ابلاغی وزارت بهداشت 

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا وزیر بهداشت موافق این تصمیم بوده است؟ اظهار کرد: بله، تصمیم طبق پروتکلی است که وزارت بهداست به ما ابلاغ کرده است. این تصمیم در جلسه مشترکی اتخاذ شده است. مصوبه ستاد ملی کرونا بازگشایی مدارس از ۱۵ شهریور و اصل بر حضوری بودن با رعایت پروتکل است. پروتکل را وزارت بهداشت می‌دهد و شرایط آموزش را ما مشخص می‌کنیم.

حاجی میرزایی درباره مخالفت‌هایی از سوی متخصصان از جمله رئیس مقابله با ستاد کرونای تهران در موضوع برگزاری حضوری مدارس می‌شود نیز گفت: ممکن است در جامعه نظرات متفاوت باشد ما به عنوان نهاد رسمی موظفیم تابع نهاد رسمی چون ستاد ملی کرونا و وزارت بهداشت باشیم. رئیس مقابله با کرونای تهران هم در این جلساتی که تصمیم‌گیری کردیم حضور داشت و موافق بود. شاید موضوعی که به نقل از ایشان اعلام شده مربوط به گذشته باشد.

وی در پاسخ به اینکه چرا اجتماعات و مراسمی مانند نماز جمعه تعطیل شد و درباره برگزاری کنکور مباحث بسیاری صورت گرفت اما درباره مدارس اینگونه تصمیم‌گیری می‌شود؟ اظهار کرد: کلاس هفت هشت نفره با اجتماعات بزرگ متفاوت است. اکنون برخی مناطق قرمز است، آیا زندگی تعطیل است؟ خانواده‌ها بیرون نمی‌روند؟ سفر نمی‌روند؟ اصل مهم این است که پروتکل‌ها رعایت شود. امتحانات شهریور حضوری برگزار شد و خردادماه هم همینطور امتحانات نهم و دوازدهم برگزار شد. داوری شما داوری درستی نیست.

  •  باید با رعایت موارد بهداشتی جریان آموزش را ادامه دهیم

حاجی میرزایی در پاسخ به اینکه کنترل بهداشتی مقدمات حضور در مدرسه از جمله آمد و رفت و سرویس و سرویس بهداشتی چه می‌شود؟ آیا بودجه مستقل گرفته‌اید؟ گفت: طی تابستان سرویس مدارس را اصلاح کردیم و یکصد میلیاردی بودجه ابلاغ کردیم و ۳۰ میلیارد هم دو سه روز قبل، تا هرکاری برای تجهیز سرویس‌های بهداشتی لازم است انجام شود.

 وزیر آموزش و پرورش افزود: در شرایطی هستیم که پایانی برای زمان اتمام کرونا اعلام نمی‌شود و مشخص نیست. باید در عین اینکه به زندگی ادامه می‌دهیم پروتکل‌ها را رعایت کنیم و مراقب باشیم. نمی‌توانیم در خانه بنشینیم. از آن سو فاصله طولانی با مدرسه می‌تواند موجب بروز فشارهای روحی و عصبی شود و بیماری‌های جسمی نیز آنها را تهدید کند.

وی افزود:  باید با رعایت موارد بهداشتی جریان آموزش را ادامه دهیم. اگر در شرایطی مجبور به تجدید نظر شویم این کار را انجاکم می‌دهیم. هفته اول فرصت می‌دهیم خانواده‌ها و دانش‌آموزان به مدرسه بیایند و شرایط را ببینند و برنامه‌ریزی با مشارکت خانواده‌ها باشد.

به گفته حاجی میرزایی تا کنون ۱۳۰ میلیارد تومان برای ضدعفونی مدارس توزیع شده و هرچقدر دیگر لازم باشد تخصیص می‌یابد.

  • آموزش حضوری مصوبه مستقیم ستاد نیست اما مغایر هم نیست

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه اگر خانواده‌ای نخواهد فرزندش را به مدرسه بفرستد چه می‌شود؟ اظهار کرد: دعوت کردیم و می‌گوییم فردا زمان شروع به کار مدرسه است و اعلام کردیم که آماده ارائه خدمات هستیم. حالا اگر کسی نگران بود می‌تواند به مدرسه برود، شرایط را ببیند تا نگرانی‌اش رفع شود. در هفته اول مدارا می‌کنیم تا به نتیجه مشترکی برسیم.

وی در پاسخ به اینکه طبق اظهارات شما برگزاری حضوری مدارس مصوبه ستاد ملی کرونا نبوده است گفت: سه گزاره مهم داریم؛ ۱۵ شهریور روز شروع مدرسه است، رعایت پروتکل الزامی و اولویت با آموزش حضوری است. وقتی پروتکل اجازه می‌دهد می‌توانستیم به سراغ آموزش حضوری برویم که ما بر این اساس آموزش حضوری را انجام می دهیم. این امر  مصوبه مستقیم ستاد نیست اما مغایر مصوبه ستاد هم نیست.

  • خدمات آموزشی را با ترجیح حضور در مدرسه ارائه می‌دهیم

وزیر آموزش و پرورش درباره اینکه آیا حضور در مدرسه نمادین و برای چند روز اول است؟ اظهار کرد: واقعا چنین تصمیمی نداریم. خدمات آموزشی را با ترجیح حضور در مدرسه ارائه می‌دهیم. امسال به همه مسئولین مناطق گفتیم که نظارت با سال‌های دیگر متفاوت است. باید در هوشیاری کامل باشیم و شرایط را دائم رصد کنیم. آنها همکاران را توزیع می‌کنند که هرکدام بر مدارسی نظارت کنند. انجمن اولیا و مربیان و خود خانواده‌ها هم نظارت می‌کنند. 

حاجی میرزایی درباره هزینه تهیه ماسک گفت: برای ضدعفونی مدرسه مشکلی نیست و خود مدرسه انجام می‌دهد. اما دانش‌آموز از خانه که می‌آید باید ماسک بزند. برای برخی مناطق که تامین ماسک مشکل است گروه خیرین از چندماه قبل فعال شده‌اند. 

وی با بیان اینکه از رسانه‌های گروهی و خانواده‌ها می‌خواهم این یکی دو هفته را مدارا کنند گفت: مسیری است که تا کنون طی نکرده‌ایم و شرایط متفاوت است و پیچیدگی‌هایی دارد. امیدوارم ظرف یکی دو هفته اول همه چیز روال مناسبی به خود بگیرد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه چه زمانی دوباره ارزیابی مجدد انجام می‌دهید؟ گفت: ارزیابی‌ها بنا بر گزارش‌هاست و پیش بینی ما این است که دو هفته اول نیازمند مراقبت بیشتر هستیم.

  • نسخه ۲ شبکه شاد از فردا در دسترس قرار می‌گیرد

حاجی میرزایی درباره زیرساخت‌های شبکه شاد که ممکن است در برخی مناطق در دسترس نباشد و همچنین بروزرسانی‌هایی که هنوز برای نسخه جدید انجام نشده است اظهار کرد: ۱۴ میلیون معلم و دانش‌آموز و اولیا عضو شبکه شاد بودند و این اپلیکیشن ۱۷ میلیون بار نصب شده است. باید نسخه ۲ شبکه شاد بروز رسامی می‌شد که در حال انجام است و از فردا در دسترس قرار می‌گیرد. قابلیت‌های آن توسعه یافته است و امکان تعامل از طریق تصویر و صوت، برگزاری آزمون، حضور و غیاب و … به آن اضافه شده است.
وی افزود: برخی ممکن است به این ابزار دسترسی نداشته باشند. بیش از ۳ میلیون نفر ابزار هوشمند ندارند که قابل توجه است. امکان اینکه در مدت کوتاه تولید داخلی داشته باشیم وجود نداشت، اعتبارات لازم هم همینطور. هرکسی ابزار هوشمند ندارد مشکلی نیست آموزشش یا حضوری است یا از طریق مدرسه تلویزیونی. حتی اگر تعدادی به هیچ کدام دسترسی نداشته باشند با مراجعه حضوری و تک به تک آموزش را ارائه می‌دهیم. کسی که بیمار است یا دسترسی ندارد از آموزش محروم نخواهد شد.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه آیا معلمان باید دو بار آموزش‌ها را حضوری و مجازی برای دو گروه دانش‌آموزان ارائه کنند؟ اظهار کرد: سال گذشته برخی معلمان می‌گفتند تهیه محتوا زمان‌بر است. ما کل محتوای آموزشی را ضبط کردیم و روی شاد بارگذاری کردیم. در روش آموزش معکوس دانش‌آموز شب در خانه درس را  از طریق شاد مطالعه می‌کند و در روز بعد درباره آن در کلاس درس گفت وگو می‌کنند. یک شکل  دیگر هم اینگونه پیش بینی کردیم که اگر ۱۰ نفر در خانه هستند از طریق ارتباط برخط در جریان آموزش در کلاس قرار بگیرند که دوبار تکرار لازم نداشته باشد.

  • پاسخ وزیر آموزش و پرورش به والدینی که می‌گویند خودمان در خانه به فرزندمان آموزش می‌دهیم

وی با اعلام اینکه بوفه مدارس فعال نیست و دانش‌آموزان خودشان میتوانند خوراکی همراه بیاورند گفت: البته ساعت حضور در مدرسه خیلی کوتاه و کمتر از نصف شده است. اگر قبلا ساعت حضور هشت تا یک بعدازظهر بود الان ساعت مدرسه هشت تا ۱۰ و نیم صبح است.

وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به اینکه برخی والدین می‌گویند خودمان در خانه به فرزندمان آموزش می‌دهیم آیا امکان پذیر است؟ گفت: توصیه می‌کنم این کار را نکنند. هیچ چیزی جایگزین مدرسه نمی‌شود. جامعه پذیری، توسعه مهارت‌های اجتماعی و … نیز مطرح است. از خانواده‌های نگران درخواست می‌کنم به مدرسه بیایند و با مدیر صحبت کنند و برنامه مدرسه را ببینند. اما اگر اطمینان پیدا نکردند از گزینه‌های دیگری که برای آموزش وجود دارد استفاده کنند.

 

منبع: www.hamshahrionline.ir

تاریخ: ۱۵ شهریورماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *