456789 - بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره‌آمیز است

بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره‌آمیز است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران با بیان اینکه مدیریت کرونا در مدارس امکانپذیر نیست، گفت: بازگشایی حضوری مدارس و دانشگاه‌ها از سال تحصیلی جدید مخاطره‌آمیز است، ادارات نیز باید برای مدیریت کرونا از ظرفیت دورکاری مصوب استفاده کنند و میزان رعایت این دستورالعمل در ادارات مختلف ارزیابی می‌شود.

علیرضا زالی افزود: همچنان در وضعیت هشدار و شیوع بالای کرونا هستیم. در چنین شرایطی مهمترین اقدام این است که تولید سفر را در سطح شهر کم کنیم بنابراین اصرار بر تقلیل ساعات کاری، افزایش استفاده از ظرفیت دورکاری و چرخشی شدن فعالیت افراد شاغل برای مدیریت تولید سفر در شهر است چون هم در خود اداره‌ها و هم در مسیر رفتن به سمت اداره افراد زیادی از وسایل حمل و نقل عمومی استفاده می‌کنند.

مترو و اتوبوس جوابگوی فاصله گذاری نیست

وی گفت: در این شرایط عملا امکان رعایت فاصله گذاری اجتماعی در شهری مانند تهران امکانپذیر نیست، چون زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی متناسب با نیازها نیست. به طور مثال میزان استفاده از متروی تهران سه برابر ظرفیت زیرساختی آن است. در این شرایط امکان فاصله گذاری بین شهروندان در مترو و اتوبوس به خصوص در ساعات پیک که ساعت‌های رفت و برگشت به محل کار است وجود ندارد بنابراین باید به نحوی عمل کنیم که میزان سفر شهری کم شود.

مدیریت کرونا در مدارس امکانپذیر نیست

فرمانده ستاد مقابله با کرونا کلانشهر تهران افزود: کنکور یک موضوع مقطعی است و طی چند روز تمام می‌شود مساله مهمتر اموری است که مدت دار است. در مورد بازگشایی مدارس و دانشگاهها، اگر شرایط اپیدمی کرونا با همین روند فعلی پیش برود بسیار دور از انتظار است که بتوانیم مدیریت مناسبی برای کنترل اپیدمی حداقل در ترم اول پاییز داشته باشیم با توجه به مفروضاتی که درباره افزایش خطر اپیدمی کرونا در پاییز داریم شرایط مطلوب تر از زمان  فعلی نخواهد بود.

زالی گفت: پیش بینی می‌کنیم در صورت بازگشایی مدارس، آرایش استفاده از حمل و نقل عمومی به شدت تغییر کند. بخش مهمی از تردد در ناوگان حمل و نقل عمومی به ترددهای تحصیلی و آموزشی تخصیص پیدا می‌کند. در صورت بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها تعداد زیادی از افرادی که اکنون به محل کار نمی‌روند باید به محل کار بروند و باز هم بار تردد بیشتر می‌شود بنابراین تا زمانی که به صورت قطعی وضعیت بحرانی فعلی را به یک وضعیت با ثبات و پایدار تبدیل نکرده‌ایم هر گونه تصمیم گیری برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها اقدام زودرسی است و می‌تواند مخاطره آمیز باشد. باید با منطق بیشتر و توجه به نظرات کارشناسی با این موضوع برخورد کرد.

157300981 582x400 - بازگشایی مدارس در سال تحصیلی جدید مخاطره‌آمیز است

تغییر سیمای کرونا در پاییز

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ادامه داد: بر فرض اینکه حتی اگر تا پایان تابستان آمار ابتلا به کرونا کاهش پیدا کند هیچ تضمینی وجود ندارد که در پاییز سیمای متفاوتی از کرونا را شاهد نباشیم. احتمال تغییر الگوی اپیدمی کرونا در پاییز دور از انتظار نیست و باید امسال مدل کاملا متفاوت تحصیلی را در سال تحصیلی جدید دنبال کنیم.

وی ادامه داد: به نظر من در سال تحصیلی جاری باید برای مدارس و دانشگاه‌ها عمدتا روی فضاهای غیر حضوری و آموزش‌های آنلاین و مجازی یا از طریق تلویزیون سرمایه گذاری کنیم. پیشنهاد ما برای تهران حداقل این است که کلاس‌های مدارس و دانشگاه‌ها به صورت حضوری برگزار نشود. در مورد افرادی که امکان استفاده از فضای مجازی ندارند باید تلاش کنیم که این افراد هم با امکانات یارانه‌ای به ابزار ارتباطات مجازی مجهز شود و البته تلویزیون می‌تواند نقش بیشتری داشته باشد چون بیشتر در دسترس مردم است.

زالی گفت: استفاده از ظرفیت صدا و سیما برای آموزش به عدالت آموزشی نزدیکتر است چون اساتید مبرز و با تجربه می‌توانند در دسترس تعداد بیشتر از دانش آموزان باشند و درس بدهند. تجربه‌های جهانی هم همین را می‌گوید مثلا دانشگاه بزرگی مثل کمبریج اعلام کرده که تا پاییز سال آینده دانشجوی حضوری نمی پذیرد و با وجود اینکه شرایط اپیدمی در لندن و انگلستان رو به بهبود است اما باز هم به سمت بازگشایی‌های حضوری نرفته‌اند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونای کلانشهر تهران افزود: اگر بخواهیم الگویی برای بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها در شرایط فعلی تهران داشته باشیم؛ الگوی بازگشایی حضوری پر مخاطره است زیرا الگوهای ترددی در شهر به هم می‌ریزد. هم اکنون روزانه ۸۰۰ تا ۹۰۰ هزار نفر روزانه از متروی تهران استفاده می‌کنند؛ بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها و سایر سازمان‌های آموزشی بار مترو بسیار بیشتر می‌شود در حالی که در کوتاه مدت نمی‌توانیم ظرفیت مترو و اتوبوس را تهران چندان افزایش دهیم.

پیامدهای بازگشایی مدارس

وی گفت: باید به این نکته نیز توجه کنیم که کودکان در اپیدمی کرونا نه تنها مصونیت ندارند بلکه عامل جدی انتقال نیز خواهند بود چون ممکن است در موارد زیادی به علت داشتن سیستم ایمنی مبتلا نشوند اما به عنوان عامل انتقال به دیگران به خصوص افراد مسن تر عمل می کنند، بنابراین وقتی می‌خواهیم در مورد بازگشایی مدارس یا جاهای دیگر فکر کنیم باید به پیامدهای مختلف آن از نظر مسائل اجتماعی، اقتصادی و … فکر کنیم.

زالی ادامه داد: اغلب مدارس از حداقل‌های زیرساختی حتی یک دستشویی بهداشتی برخوردار نیستند همه مدارس فقط مدارس منطقه یک تهران نیستند، در جنوب شهر تهران بسیاری از مدارس از حداقل‌های بهداشتی هم برخوردار نیستند، جمعیت دانش‌آموزی متراکم‌تری و مشکلات اقتصادی بیشتری هم دارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در تهران برای اینکه بهتر اپیدمی کرونا را مدیریت کنیم باید قدرت ردیابی و شناسایی افراد ناقل و بیمار را بیشتر کنیم و به خصوص برای اینکه از شکل گیری خوشه‌های بیماری جلوگیری کنیم باید ظرفیت تست را افزایش دهیم، تست باید متداول تر شود چون سیستم غربالگری تهران رشد بهتری داشته است باید مراکز جامع سلامت را افزایش دهیم و این مراکز را بیش از گذشته به امکانات تست مجهز کنیم.

وی گفت: هیچ جای دنیا از همه افراد تست کرونا نمی‌گیرند اما باید با افزایش ظرفیت تعداد بیشتری از افراد در معرض خطر و آسیب پذیر تست شوند. سیستم بیماریابی باید تقویت شود. هر چه دامنه مصادیق تست بیشتر شود و بیماریابی تقویت شود، مدیریت این بحران بهتر می‌شود.

ارزیابی ادارات در میزان اجرای دورکاری

زالی در مورد رعایت مصوبه دورکاری در تهران گفت: استانداری تهران مشغول تحقیقی در این مورد است که چند درصد ادارات استان این مصوبه را اجرا کرده اند، منتظر اعلام نتیجه این بررسی هستیم و با توجه به اهمیت این موضوع برای وزارت بهداشت، تیم‌های برای بررسی این موضوع بسیج می‌شود، سازمان های نظارتی هم ورود کرده اند و ارزیابی میدانی می‌کنند.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا تهران افزود: در مورد عزاداری‌های ماه محرم، پروتکل ملی بر اساس پروتکل‌های ابلاغی با همکاری دستگاه‌های دیگر برای نظارت بر اجرای این پروتکل‌ها اقدام می‌کنیم اما پیشنهاد ما این است که با همکاری صاحبان فرآیند برگزاری عزاداری‌ها به صورت متعهدانه استفاده شود زیرا هیچ کس به اندازه خود آنها در اجرای این پروتکل‌ها موثر نیست و اگر متعهدانه وارد شوند بسیار موثر است و اگر هیئتی نتواند پروتکل‌ها را اجرا کند اگر اقدام به برگزاری مراسم کند جان افراد زیادی را در معرض خطر قرار می‌دهد.

خستگی تیم درمان

وی گفت: ۶ ماه از اپیدمی کرونا گذشته است، تیم درمانی در بیمارستان‌ها قبل از کرونا نیز با مشکلات و کمبودهای زیادی مواجه بودند، تعداد نیروهای تخصصی پزشکی و پرستاری در شرایط عادی هم کم بوده است حتی اگر کرونا نبود، تیم‌های درمان تحت فشار سنگین کاری بودند و بعد از کرونا این فشار کاری چندین برابر شده است، تعداد زیادی از این همکاران برای مدت‌های طولانی کارانه نگرفتند، تعداد زیادی به علت کمبود حقوق انگیزه کافی کاری نداشتند.

زالی گفت: این لشکر خسته نیروهای درمانی با رشادت ها و غیرت و فداکاری که انجام دادند تا امروز به وظیفه‌شان عمل کردند باید از این افراد خستگی زدایی کنیم، به آنها کمک کنیم تا اندکی استراحت کنند تا بتوانند نیروی خود را بازیابند اگر بتوانیم میزان ورود بیمار به بیمارستان‌ها را کم کنیم فرضت بازتوانی به کادر درمان می‌دهیم. تعداد زیادی از نیروهای بیمارستانها بیمار شده‌اند و مثلا در یک بخش بیمارستانی که پنج پرستار دارد وقتی دو پرستار بیمار می‌شوند فشار کاری آنها به سه نفر دیگر تحمیل می شود و این مساله بار خستگی آنها را بیشتر می‌کند.

 

منبع: www.irna.ir

تاریخ: ۲۱ مردادماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *