256 - استرس کنکور یا استرس کرونا

استرس کنکور یا استرس کرونا

برخی کنکوری‌ها امسال نه تنها اضطراب کنکور را دارند بلکه استرس کرونا را هم تحمل می‌کنند. اما جای نگرانی نیست چون این شرایط برای همه داوطلبان کنکور سراسری امسال یکسان است. در واقع می­‌توان گفت اضطراب دوران کنکور کاملا طبیعی است، اما اگر این اضطراب مدیریت نشده و از حالت طبیعی خارج شود نه تنها مانع پیشرفت فرد شده بلکه باعث شکست نیز خواهد بود.

با توجه به شرایط پیش آمده نه داوطلبان و نه هیچ کدام از افراد جامعه قادر به تغییر شرایط و مهار کرونا نیستند؛ به همین دلیل داوطلبان باید نیمه پر لیوان را دیده و به خودشان کمک کنند. آنها باید در این شرایط از خانه ماندن خود نهایت استفاده را کرده و بیشتر زمان خود را صرف درس خواندن کنند، خانه ماندن کنکوری‌ها استرس کرونا و احتمال ابتلا به آن را نیز کمتر خواهد کرد؛ در ادامه راهکارهایی برای کاهش استرس کنکور آورده شده است.

2760804 e1588966968500 533x400 - استرس کنکور یا استرس کرونا

کاهش علائم بدنی استرس با تنفس درست

در این نوع تنفس با عمل دم، شکم منبسط و بعد از چند ثانیه نگهداری نفس، با انجام عمل بازدم حجم هوای داخل شکم تخلیه می‌شود. در روز کنکور و مواقعی که وقت کافی ندارید از ریلکسیشن سریع استفاده کنید. ماهیچه‌های انگشت پا را منقبض کنید و تا ۱۰ بشمارید. سپس آن‌ها را رها کرده و به احساس آسودگی که در انگشتان پایتان ایجاد می‌شود توجه کنید. ماهیچه پا را منقبض کنید تا ۱۰ بشمارید سپس رها کنید. به همین ترتیب ران‌ها، شکم، کمر، گردن و صورت را منقبض کرده و بعد از این که تا ۱۰ شمردید رها کنید. در مدتی که این کار را انجام می‌دهید آرام نفس بکشید.

تغذیه درست

ویتامین‌های گروه B همچون موز، آجیل، حبوبات، محصولات لبنی، گوشت قرمز، ماهی و سبزیجات با برگ سبز می‌توانند در دوران پر استرس کنکور احساس نشاط و انرژی ایجاد کنند.

ویتامین‌های گروه C همچون مرکبات، گوجه فرنگی و بروکلی نیز کمک کننده‌اند. هم‌چنین میزان جذب منیزیم را می‌توان از طریق آجیل و مغزها و غلات سبوس‌دار به ویژه جو افزایش داد.

دغدغه ما عبور از گذرگاه‌ سخت کرونا و اضطراب کنکور است.

کاهش علائم فکری و شناختی

به جای افکار ناامیدکننده و سرزنش خود و برچسب چسباندن، می‌توانید به تفکر واقع‌بینانه در مورد علل و سپس به کار گرفتن راه‌حل‌هایی جهت پیشرفت بپردازید. عادات صحیحی را در خود پرورش دهید. از طریق شناسایی افکاری که سبب اضطراب شده و طبقه‌بندی این افکار و با انجام تغییرات در فعالیت‌­های روزانه و مرتبط با مطالعه، میزان افکار منفی را کاهش دهید.

ورزش حتی به اندازه بسیار کم، مانند پیاده‌روی به مدت چند دقیقه را فراموش نکنید. چنانچه در طول مطالعه علائم استرس را در وجودتان حس کردید، بکوشید تمرین‌های ورزشی سنگین‌تری انجام دهید تا انرژی‌های منفی به این ترتیب دفع شوند.

مدیریت زمان

هر شب برای روز بعد برنامه‌ریزی کنید تا بدانید چه فعالیت‌­هایی و در چه محدوده زمانی باید انجام شود. برنامه‌تان باید انعطاف داشته باشد. قسمتی از زمان را در برنامه‌ی هفتگی جهت جبران عقب ماندگی‌ها قرار دهید. بخش کوتاهی از روز را (مثلا ۵ الی ۱۰ دقیقه) صرف ارزیابی فعالیت‌­های خود کنید تا ببینید آیا تمام قوای خود را در جهت اجرای برنامه روزانه به کار گرفته‌­اید یا خیر؟ چون عدم توانایی در مدیریت صحیح زمان یکی از عوامل ایجاد اضطراب است.

خواب کافی و باکیفیت

کم‌خوابی و بی‌خوابی باعث استرس و احساس خستگی می­‌شود و قدرت یادگیری و حافظه را کاهش می­‌دهد. شام سبکی بخورید تا بتوانید راحت بخوابید. خواب کافی به خصوص در شب آخر اهمیت زیادی دارد، استفاده از دمنوش‌های آرامبخش، تماشای فیلم کمدی یا پیاده‌روی کوتاه می‌تواند به خوابی راحت در شب سرنوشت سازتان کمک کند.

علاوه بر مطالعه، زمان­‌هایی را برای استراحت و تفریح خود در نظر بگیرید. روحیه شما بسیار در یادگیری موثر تاثیرگذار است. از تمرین و مطالعه در شب‌های باقیمانده به کنکور پرهیز کنید.

1908456 739x400 - استرس کنکور یا استرس کرونا

استفاده از غذاهای چرب ممنوع! 

در طول زمان باقی‌مانده به کنکور استفاده از غذاهای چرب که سبب استرس خواهد شد ممنوع است. در نتیجه نه تنها باید مواد غذایی سالم بخورید بلکه غذاهایی مصرف کنید که سبب تقویت حافظه خواهد شد مانند میوه‌ها و سبزیجات.

مصرف قرص‌های ضداسترس ممنوع

مصرف کردن داروهای ضداسترس برای روز کنکور به صورت خودسرانه ضرر می‌رساند و دانش آموزان تاثیر بدی می‌گیرند. مصرف خودسرانه برخی از این داروها باعث اختلال در کارکرد فرد شده و اجازه نمی‌دهد به خوبی حتی درس بخواند و کارایی او به شدت کاهش پیدا می‌کند. زمانی باید به این داروها مراجعه کرد که با تجویز پزشک باشد و در مدت زمان مشخص شده و با دوز مشخصی مصرف شود.

 

تاریخ: ۲۹ تیرماه ۱۳۹۹

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *