کارگاه طرح تولید حین آموزش

آموزش «دانش نظری» و «مهارت های عملی» دو بخش به هم پیوسته در رشته های فنی و حرفه ای و هنرستان های کار و دانش هستند که هدف نهایی آنها آماده کردن دانش آموزان برای ورود به بازار کار است. دانش آموزان با مهارت هایی که در سال های دبیرستان می آموزند و تجربه ای که از کار آزمایشگاهی یا کارگاهی کسب می کنند، قادر به انتخاب شغل مناسب، ایجاد کارگاه های فنی و بهره وری مناسب خواهند بود. با این وجود، دانش آموزانی که در هنرستان های مناطق محروم تحصیل می کنند در بیشتر اوقات به دلیل دسترسی نداشتن به امکانات فنی، دروس عملی را صرفا به صورت نظری می آموزند. چنین آموزشی نه تنها در راستای اهداف پیش بینی شده آموزش فنی و حرفه ای نیست، که بحران بیکاری در مناطق محروم و فقدان تولید را در این مناطق شدت می بخشد.

photo 2019 10 06 13 56 30 529x400 1 - کارگاه طرح تولید حین آموزش

بر همین اساس جامعه یاوری فرهنگی از سال ۱۳۹۳ طرح «تولید حین آموزش» را کلید زد. در بخش اول این طرح، ۹ کارگاه فنی و حرفه ای در شهرهای بیرجند، قاین، فردوس، سرایان، درمیان، خوسف، نهبندان و سربیشه از استان خراسان جنوبی و روستای جزه در بخش کوهپایه از استان اصفهان تجهیز و مواد اولیه تولید (پارچه، الگو، تجهیزات خیاطی و…) در اختیار دانش آموزان قرار گرفت. این دانش آموزان تحت نظارت مربیان با تجربه به تولید ۱۵هزار و ۶۰۶ دست پوشاک فرم مدرسه (مانتو و شلوار دخترانه و بلوز و شلوار پسرانه) پرداختند که در نهایت تولیدات آنها توسط جامعه یاوری فرهنگی خریداری شده و میان افراد نیازمند همان استان توزیع گردید. به این ترتیب:

۱) دانش آموزان مناطق محروم فرصت یادگیری مهارت های عملی پیدا کرده و در مقابل فعالیت خود، دستمزد دریافت می کنند که کمک هزینه ای برای تحصیل آنها خواهد شد و امید به فعالیت های تولیدی و اقتصادی را در آنها بالاتر می برد.

۲) تولیدات این دانش آموزان در استان خودشان به مصرف می رسد و موجب گردش مالی در استان های محروم می شود.

۳) دانش آموزان مناطق محروم اصول کارآفرینی را یاد می گیرند، با فرآیند تولید، بازاریابی، ارتباط با مشتری و… آشنا شده و آمادگی بیشتری برای تاسیس واحدهای کارگاهی کوچک در سال های پس از تحصیل پیدا می کنند.

۴) جایگاه هنرستان ها ارتقا یافته و تمایل برای ادامه تحصیل در رشته های فنی و حرفه ای و کار و دانش بیشتر می شود.

جامعه یاوری فرهنگی همچنین در قالب همین طرح یک کارگاه خیاطی ویژه زنان سرپرست خانواده در نهبندان استان خراسان جنوبی تجهیز و امکان فعالیت تولیدی را برای ۱۴نفر از بانوان این شهر فراهم کرده است.

در ادامه گزارشی از نحوه عملکرد جامعه یاوری در اجرای طرح تولید حین آموزش ارائه خواهد شد.

photo 2019 10 06 13 56 28 536x400 1 - کارگاه طرح تولید حین آموزش

کمک های دریافتی

بودجه مورد نیاز برای طرح «تولید حین آموزش» در مراسم «شبی با یاوری» که اسفندماه ۱۳۹۳ برگزار شد، تامین گردید. در این مراسم، یاوران ۵۶۵میلیون و ۳۸۰هزار تومان کمک کردند که مطابق با جدول زیر، هزینه شد:

شرح پرداخت (ریال)
دستمزد دوخت در هنرستان های خراسان جنوبی ۱,۱۵۹,۶۰۰,۰۰۰
هزینه پارچه و دستمزد دوخت در کارگاه روستای جزّه اصفهان ۶۰۰,۰۰۰,۰۰۰
دستمزد دوخت در خیاطی های کوچک خراسان جنوبی ۳۵۰,۰۰۰,۰۰۰
دستمزد دوخت در کارگاه زنان سرپرست خانوار نهبندان ۳۴۰,۳۹۹,۲۰۰
هزینه تجهیز کارگاه زنان سرپرست خانوار نهبندان ۵۰,۰۰۰,۰۰۰
هزینه خرید پارچه ۹۵۴,۴۰۰,۰۰۰
هزینه های سربار(سفر، هتل، کارشناس محلی، باربری…) ۱,۳۵۵,۰۰۰,۰۰۰
هزینه تولید و توزیع لباس ویژه کودکان نیازمند تهران ۱۹۰,۰۰۰,۰۰۰
جمع کل ۴۹۹۹۳۹۹۲۰۰

 

 

میزان تولیدات طرح

در مجموع ۱۵۶۰۶دست لباس تولید شد که سهم هر یک از کارگاه ها به شرح زیر بود:

دانش آموزان هنرستان های خراسان جنوبی ۱۴۴۵۱دست

بانوان سرپرست خانوار نهبندان ۲۴۵۵دست

دانش آموزان استان اصفهان- روستای جزه ۱۴۰۰دست

یا جدول زیر:

تولید کننده تعداد
دانش آموزان هنرستان های خراسان جنوبی ۱۴۴۵۱ دست
بانوان سرپرست خانوار ۲۴۵۵دست
دانش آموزان استان اصفهان- روستای جزه ۱۴۰۰دست

 

لباس ها در دو مقطع زمانی در میان دانش آموزان نیازمند استان خراسان جنوبی و روستای جزه اصفهان توزیع شد: در آستانه نوروز ۹۴ و در آستانه سال تحصیلی ۹۵-۹۴٫ این کودکان با حفظ کرامت و حرمت نفس، شناسایی شده و لباس های متناسب با سایز، جنسیت و مدرسه مورد تحصیل خود را دریافت کردند.

در ادامه طرح «تولید حین آموزش»، جامعه یاوری فرهنگی در نظر دارد تعداد بیشتری از هنرستان های استان خراسان جنوبی را پوشش داده و کارگاه های تولیدی در هنرستان های استان سیستان و بلوچستان را نیز تجهیز و تحت پوشش این طرح قرار دهد و در این راه نیازمند همراهی خیرین گرانقدر است.

اگر مایل به همکاری در این طرح هستید، به ما بپیوندید. کارهای بزرگ با همین قدم های کوچک آغاز و ماندگار می شوند.

 

کمک کنیم دانش آموزان امروز، کارآفرینان موفق فردا باشند

 

دیدگاهتان را بنویسید

دانش آموز عزیز ، دبیر این درس هر شب از ساعت 21 الی 24 در بخش دیدگاه پاسخگوی سوالات شما می باشد.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.